Stolice Państw Europejskich
Flaga Paryża Paryż Flaga Wiednia Wiedeń Flaga Brukseli Bruksela Flaga Londynu Londyn Flaga Pragi Praga Flaga Amsterdamu Amsterdam Flaga Aten Ateny Flaga Lizbony Lizbona Flaga Bratysławy Bratysława Flaga Madrytu Madryt

BRATYSŁAWA

Bratysława (słow. Bratislava, niem. Pressburg, węg. Pozsony, łac. Posonium, gr. Istropolis, pol. dawniej Pożoń, także Preszburg[1]) – stolica i największe miasto Słowacji, 425 tys. mieszkańców (2005). Miasto leży nad Dunajem, przy granicy z Węgrami i Austrią, zaledwie 60 km od Wiednia, do którego można dojechać w około godzinę korzystając z częstych połączeń autobusowych czy kolejowych. 9 km na północny wschód od miasta położony jest port lotniczy im. Milana Rastislava Štefánika.

Stolica Słowacji jest jednym z najgęściej zaludnionych miast Europy Środkowej. To siedziba najwyższych władz państwowych, ośrodek życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego oraz centrum szkolnictwa średniego i wyższego na Słowacji.
Bratysława rozpościera się na dwóch trasach handlowych, tj. na Szlaku Bursztynowym, który łączył Morze Bałtyckie z Morzem Śródziemnym, czyli północną Europę z południową oraz na Szlaku Dunajskim, który biegnąc wzdłuż rzeki Dunaj, umożliwiał dostęp do Morza Czarnego a tym samym łączył zarówno zachodnią i wschodnią Europę z południowo - wschodnią. Obydwie drogi krzyżowały się na obszarze dzisiejszej dzielnicy Devín, w której znajduje się zamek Devín, pełniący w dawnych czasach funkcję obronną nad tymi szlakami.

Dzisiejsze miasto powstało z osady pod bratysławskim zamkiem. Obecnie stanowi ono jądro historyczne Bratysławy, którego areał tworzą 3 jednostki: średniowieczne miasto ograniczone systemem wałowym, areał zamku i podzamcze. Kiedyś wjazd do miasta umożliwiały 4 bramy, tj. od strony wschodniej - Brama Laurińska (Laurinská brána), od północnej - Brama Michalska (Michalská brána), od zachodniej - Brama Wydrycka (Vydrická brána) a od południa - Brama Rybacka (Rybárska brána). Niestety, do dziś zachowała się jedynie Brama Michalska, prowadząca do dzielnicy Staré Mesto ("Stare Miasto").

Bratysława jako stolica ma nietypowe, peryferyjne położenie, tj. usytuowana jest w południowo - zachodnich krańcach Słowacji, co nie jest dla niej korzystne, jednakże sąsiedztwo takich metropolii jak: Wiedeń czy Budapeszt rekompensuje tą lokalizację. Duży wpływ na Bratysławę mieli Węgrzy i Austriacy. Zmieniała się również nazwa miasta, niektóre z nazw używane były równocześnie aż do I wojny światowej, do dziś Pressburg jest oficjalnie niemiecką alternatywą Bratysławy, Pozsony - węgierską, Prešporok - starą nazwą słowacką a Prešpurk starą nazwą czeską, zaś romska nazwa miasta to Pożoma albo Braťislawa. W Polsce używano wcześniej m.in. nazwy Pożoń.

Państwo Słowacja
Powierzchnia 367,59 km²
Liczba ludności 446 819

Dodatkowe informacje o Bratysławie


Powrót do strony głównej
Magdalena Kłyszejko, Urszula Gryko, Elwira Gugało, Paulina Chrzanowska
Kontakt: mail@mail.pl